BAHARAT HAKKINDA

NANE:Türkiye'de en çok kullanılan baharatlardandır.Kokusu özel ve kuvvetli,tadı ise baharlı ve serinleticidir.Özellikle salatalrda ve bazı harçlarda kullanılır.Bulantı giderici,terletici ve haricen antiseptiktir.

PUL BİBER:Acı lezzetini veren taşıdığı kapasaisindendolayı haricen romatizma ağrılarını dindirici,antiseptik ve kan toplayıcıdır.Dahilen ise iştah açıcı,kuvvet verici, idrar arttırıcı ve terletici etkileri vardır.Çorbalar,yahniler,harçlar ve soslarda kullanılır.

SUMAK:Ekşimsi bir tadı vardır.Kebaplara ve bazı salatalara ekşilik vermek için kullanılır.Anjinde,gargara halinde kullanılır,ishal kesici etkisi vardır.

MAHLEP:Yabani vişne tanelerinin çekirdeğinden elde edilen tohumdur.Özellikle keklerde,çöreklerde,kuru pastalarda kullanılır.İdrar arttırıcı,kuvvet verici ve balgam söktürücü etkisi vardır.

LİMON TUZU:Turşularda,reçellerde ve çeşitli ev yemeklerinde kullanılır.

KEKİK:Etlerde,ızgaralarda,sebzelerde ve balıklarda kullanılır.Kekik yağı,çok güçlü bir mikrop öldürücü olduğundan bakteri ve mantar enfeksiyonlarında etkilidir.Çayı,hazmettirici ve gaz gidericidir.

KARANFİL:Koyu renkli tomurcukları kurutulup öğütülerek toz haline getirildikten sonra veya tane olarak kullanılır.Kompostolarda, bazı tatlılarda, şerbetlerde, keklerde, dondurmalarda soğanla birlikte bazı yahnilerde kullanılır.Ağrı kesici spazm çözücü,parazit düşürücü, gaz giderici ve antiseptik etkileri vardır.

KARABİBER:Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır.Hemen hemen her türlü yemekte kullanılır.Sindirim kolaylaştırıcı,ateş düşürücü antiseptiktir.Haricen romatizma ve mafsal ağrılarında kullanılır.

İSOT:Güneydoğuya özgü olan biber üretim çeşitidir.Parçalanmış kırmızı bibere kurutma tkniği uygulanarak vebelirli sıcaklıkta bekletilerek rengin koyulaşması ile elde edilir.Çiğ jöftenin vazgeçilmez baharatıdır.

TOZ BİBER:Yahniler, harçlar,çorbalar ve soslarda kullanılır.

ÇAM FISTIĞI:Özellikle dolma harçlarında ve aşurede kullanılır.Bazı et yemeklri için tavsiye edilir.Sabit yağ,selüloz veprotein taşımasında dolayı kuvvet vericidir.

KARBONAT:Genellikle hamur işlerinde kullanılır.Hazmı kolaylaştırıcıdır.

ÇÖREK OTU:Çöreklerde kullanılır.dilerseniz salatalardada kullanabilirsiniz.Spazm çözücü,gaz söktürücü ve idrar arttırıcı etkilere sahiptir.

HİNDİSTAN CEVİZİ:Başamel sos ve benzerleri ile peynirli yemeklerde ve tatlılarda kullanılır.Hindistan cevizi yağı sabun yapımı,mum eldesi ve kozmetik sanayiinde kullanılır.

IHLAMUR:İdrar arttırıcı,terletici,yatuıştırıcı ve göğüs yumuşatıcıdır.

SUSAM:Simit gibi çeşitli hamurlu yiyeceklerde kullanılır.İçrdiği doymamış yağ yüksek besleyici değeri olduğu gibi kozmetikte,parfümeri tekniğinde ve eczacılıkta geniş kullanım alanları vardır.

KİMYON:Genellikle toz halinde kullanılır.Köftelerde ve bazı et yemeklerinde kullanılır.Tohumlarının taşıdığı maddeler sebebi ile hazmı kolaylaştırıcı ,gaz söktürücü ve terletici etkileri vardır.

TARÇIN:Bazı pasta,kek,bisküvi ve sütlü tatlılarda ayrıca boza,salep gibi içeceklerde kullanılır.İçerdiği maddeler sebebiyle,gaz giderici,antiseptik,spazm çözücü,ısıyı arttırıcı etkilere sahiptir.

KUŞ ÜZÜMÜ:Pilav,dolma içleri ve bazı tatlılarda kullanılır.Glikoz taşıdığı için besleyici değeri yüksek bir meyvedir.Özellikle hazum sistemini ve karaciğeri destekler.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !